El Greco

Jorgos Skolias – wokal
Joachim Mencel – organy hammonda
DJ Krime – turntablism
Andrzej Święs – kontrabas
Harry Tanschek – perkusja

El Greco wykonuje kompozycje Joachima Mencla do tekstów najwybitniejszych światowych utworów poetyckich, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Jana Kochanowskiego, Emily Dickinson i Oskara Wilde’a.
Muzyka El Greco jest syntezą różnych stylów: jazz, chillout, drum’n’bass, R&B, rock. Niepowtarzalny klimat i nastrój formacji El Greco jest zasługą pięciu wszechstronnych, multistylistycznych instrumentalistów, poruszających się z łatwością po trudnym materiale muzycznym.
Po raz pierwszy razem zagrali na zaproszenie Fundacji Kościelskich w 2006 roku; materiał muzyczno-literacki, przygotowany przez lidera El Greco Joachima Mencla wykonywał wówczas z zespołem nieżyjący już dzisiaj basista Steve Logan. Przez kolejne lata El Greco usłyszeć można było miedzy innymi na festiwalach Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie, oraz Jazz Bez na Ukrainie. W 2013 roku ukazała się płyta zespołu pt. “Sing Cuckoo”.
El Greco wciąż eksperymentuje – szuka nowych i niełatwych form, które służą następnie żywej improwizacji, będącej karkołomnym, ale twórczym zadaniem.

El Greco – Kukułeczka kuka po staroangielsku (Sumer is icumen in)